Zuzana Svačinková

TAJNÝ KLÍČ K ZÁŘIVÉ PLETI (1)

5denní kurz - přihlášky do 22.ledna 2025

108Den 09Hodina 24Minuta 44Sekunda

Za oponou hydratačních krémů

Moje cesta k pochopení péče o pleť byla dlouhá a plná výzev.  Ale právě tyto zkušenosti mě naučily, jak cenná může být každodenní péče o naši pokožku.  Dnes s vámi chci sdílet něco více než jen obyčejné hydratační krémy.  Chci vám ukázat co se skrývá za tímto každodenním rituálem, a jak můžete pomocí správně zvolených produktů dosáhnout nejen krásné, ale i zdravé pleti.

Díky překážkám, které jsem zdolala, vám můžu předat tipy na výběr toho pravého produktu.  Hydratační krémy jsou tedy dalším klíčovým krokem v péči o pleť.

Každá pleť je jedinečná a vyžaduje specifickou péči.   Než sáhnete po prvním dostupném krému na polici, je důležité pochopit, co vaše pleť skutečně vyžaduje.

Taky jsem v tom tápala a musela jsem se obracet na kosmetickou poradkyni.  Vy už nemusíte.  Pomocí těchto třech otázek se váš okruh hydratačních krémů zúží natolik, aby jste mohly svoji pozornost zaměřit na konkrétní produkty.

1. Je moje pleť suchá, normální, smíšená nebo mastná? 

Každá pleť má jinou strukturu pórů, maštění, textury.  Suchá pleť může potřebovat hydratační produkty s obsahem olejů a mastná pleť zase krémy, které budou hydratovat a zároveň minimalizovat lesk.

Pokud si nejste jisté nebo si nevíte rady s typem vaší pleti, můžete si přečíst článek (odkaz), kde si ho ujasníte.

2. Trpím nějakým problémem na pleti? 

Pokud vás trápí pupínky, černé tečky, rozšířené červené žilky, suchá místa či lesklý obličej, je potřeba si zvolit produkt přesně na daný problém.  Nebo máte citlivou či dehydratovanou pleť, a tím vaše pokožka potřebuje speciální péči.

3. Jaký problém na pleti chci momentálně řešit? 

Např. mám suchý typ pleti, rozšířené červené žilky, šupinky, obličej mě stahuje, chci, ale jenom řešit suchý a matný vzhled pleti.

Tzn. že bych se musela zaměřit na hydratační krémy pro suchý typ pleti (na suchou pleť), suchý a matný vzhled znamená, že mám málo hydratace v pleti.  Pleť je suchá a nemá žádnou vláhu, působí až dehydratovaně.  Vyberu si tedy hydratační krém, se složkami podporující hydrataci, jako kyselina Hyaluronová, Aloe Vera, jojobový olej.

Výše uvedené otázky platí pro produkty koupené v drogériích a lékárnách.  Pokud si chcete koupit produkty v kosmetickém salónu či centru, tak se zaměřte na otázku číslo 2 a 3.

 

Problémů na pleti může být nespočet, ale společně se podíváme na 9 nejvíce se vyskytujících

Uvedu vám problém a k tomu určité složky v krémech, na které se zaměříte.  Složky v krémech mají pleti přinést úlevu a zlepšení, né vyřešit problém.

Vhodné složky k dané pleti:

1. Suchá a napjatá pleť (suchá, matná i s šupinkami) – Aloe Vera, Bambucké máslo, kyselina Hyaluronová, Ginkgo bilobu, Jojobový, Mandlový a Rýžový olej.

2. Dehydratovaná pleť (suchá, matná, unavená a mdlá) – Aloe Vera, kyselina Hyaluronová, Skvalan, Alantoin, Panthenol, Ceramidy, Bambucké máslo, Ginkgo Biloba, Mandlový a Rýžový olej.

3. Kuperózní pleť (rozšířené červené žilky) – kyselina Hyaluronová, Ginkgo Biloba, Alantoin, Ektoin a vitamín C.

4. Atopická pleť (červená, suchá a svědivá místa) – Aloe Vera, Ektoin, Alantoin, kyselina Hyaluronová a Mandlový, Rýžový či Jojobový olej.

5. Pleť s růžovkou (červenání s pupínky připomínající akné) – Ektoin, Alantoin, Ceramidy a Ginkgo biloba.

6. Citlivá pleť (reagující červenáním na různé podněty) – kyselina Hyaluronová, Skvalan, Alantoin, Aloe vera, Panthenol a Ceramidy.

7. Pleť s pigmentovými skvrnami – Bakuchiol, kyselina Kojová, Skvalan, vitamín C a E, Retinol, kyselina Azelaová, extrakt z lékořice a přesličky.

8. Zralá pleť (vrásky a povadlost) – rybí peptidy, retinoidy, kyselina Hyaluronová, vitamín C a E, Rýžový, Mandlový a Jojobový olejíček.

9. Aknózní pleť (černé tečky, pupínky, vřídky) – Koloidní stříbro, Biotin, Aloe Vera, Ginkgo Biloba, kyselinu Hyaluronová, kyselina mléčná, kyselina Azeláová, kyselina Salycilová, vitamín C, Ektoin, Alantoin, Arganový olej a Squalen.

Nejvíce hydratační složky:

Kyselina Hyaluronová – Nejlépe hledat krémy obsahující dohromady vysokomolekulární i nízkomolekulární kyselinu Hyaluronovou, jelikož vysokomolekulární má velké molekuly a tak zůstává na pokožce, chrání ji před vnějšími vlivy. Nízkomolekulární má menší molekuly a projde až do druhé vrstvy (dermis) pokožky a tam zajišťuje správnou vlhkost.

Glycerin – Přitahuje vlhkost a zadržuje ji na povrchu pokožky. Nemůže sice proniknout do druhé vrstvy (dermis), ale i tak je velkým pomocníkem udržení hydratace. Většinou bývá koncentrace v krémech 2% – 10%, může být ale i nižší procento, pokud je v komplexnějším složení. Pro citlivé a dehydratované pleti je lepší začít s nižší koncentrací.

Aloe Vera – Složka plná benefitů, především co se týče hydratace povrchu pokožky. Zklidňuje podráždění a zarudnutí, hojí menší poranění a popáleniny a utlumuje zánět.

Ceramidy – Chrání, regenerují a hydratují povrch pokožky, zajišťují tak optimální úroveň vlhkosti. Koncentrace ceramidů v krémech se pohybuje cca 0,1% – 5%. Pokud budete mít krém s ceramidy, tak už k tomu žádný jiný produkt nedávejte, pleť by toho byla přesycena.

Z těchto čtyř hydratačních složek za mě na vrcholu pyramidy určitě stojí kyselina Hyaluronová, jelikož vám bude hydratovat jak vrchní vrstvu pokožky, tak i tu druhou vrstvu.Kyselina Hyaluronová se přirozeně vyskytuje v našem těle. Pokud má krém vysoko i nízkomolekulární strukturu, dokáže zajistit dostatečnou hydrataci vaší pokožce.Pokud najdeme ve složení krémů ještě další hydratační složku, např. Aloe Vera, tak je to další velký benefit, co nám může krém nabídnout.

Před tím, než jsem se stala kosmetičkou byly doby, kdy jsem pro sebe taky hledala vhodný krém a nevěděla jsem podle čeho bych se měla rozhodovat, jaký si vybrat.

Věděla jsem jednu věc, a to jakou mám pleť. Znát, že mám mastný typ pleti je jedna věc, ale vědět, co na té pleti mám a potřebuji řešit, byla věc druhá.

Kdysi ještě nebylo takové dostupné množství informací, abych si dokázala pomoct sama. Většinou jsem se doptávala poradkyně. Znala jsem tedy obecné info, ale né konkrétní návody, jak se naučit pracovat s mou pletí. Takže vše jsem řešila metodou – pokus omyl.

Při zkoušení mi po jednom krému vyskákaly pupínky a vytvářely se černé tečky, po druhém krému jsem byla moc lesklá a moc ,,zaplácnutá”.  Další snaha o výběr vhodného krému se taky nesetkala s úspěchem, a to jen proto, že jsem nevěděla, podle čeho si mám zvolit hydratační krém.   Zodpovězení těch třech otázek výše vás posunou k cíli, vybrat ten pravý krém pro vás.

A proč vlastně potřebujeme používat hydratační krém?

Hydratační krém patří do základní sestavy vaší každodenní rutiny. V dnešní době už nestačí si ,,nemazat nic”, jak tomu bylo před mnoha lety. Přece jenom žijeme v prostředí, kde je hodně prachu, smogu, znečištěné ovzduší, do toho náš hektický životní styl, plný né moc kvalitních potravin, né moc aktivních činností, a to ještě s velkým přídavkem stresu.

Je proto důležité chránit naší pokožku i vhodným krémem, zajisti nám správnou dávku hydratace, díky zpevněné kožní bariéře poskytne ochranu před vnějšími vlivy, podpoří mladistvost a doplněním vitamínů zklidní a vyživí pokožku.

Investice do kvality se vyplatí!

Pořízení kvalitního krému je investice do sebe, do vaší pleti, která denně bojuje s náporem a nepřízní životního stylu.  Proto je důležité vybírat a zvolit si krém pečlivě.

Nedá se říct, že čím vyšší bude cena, tím vyšší bude kvalita přípravku, ale je pravda, že za kvalitnější krém si člověk zaplatí více.

V cenně krému je zahrnuta spousta věcí, jako kvalita a sběr surovin, uskladnění, doprava, kontroly, vědecké výzkumy, obaly či reklama produktu.

Pokud chcete kvalitní krém, neměly by tam být složky, jako parabeny, ropa a ropné deriváty, BHA (Butylated Hydroxyanisole), SLES/SLS a silikony.

Pomoct s výběrem vhodného krému vám můžou certifikace, které jsou uvedené na obalu produktu.  Je to jedna z možností, kdy zjistíte, jak na tom jsou vaše kosmetické produkty.

Zatím v ČR neexistuje žádná zákonná úprava pro určování kvality přírodní kosmetiky a biokosmetiky, proto to může být i zneužito.  Naštěstí existují nezávislé certifikační organizace (např. Ecocert, ICEA, CPK,..), které důkladně kontrolují každý krok výrobního procesu.  Musí splňovat určité standardy.

Standardy zaručí, že v kosmetice nejsou složky jako syntetická barviva, ropné produkty, konzervanty, umělé parfémy, látky z mrtvých zvířat,..  Navíc nesmí testovat látky na zvířatech.  Jako bonus jsou testovány i obaly, které musí být z recyklovaných zdrojů, případně z možností opakovaného využití.

V současné době jsou nejčastěji využívány Standardy COSMOS, považované za celoevropskou normu pro certifikaci přírodní a biokosmetiky.

Za důvěryhodnou kosmetiku můžete považovat tu, která je certifikována kontrolní organizací.  Ovšem vždy byste měly ověřit, zda logo, které je na produktu existuje.  Můžete se zeptat u prodejce, co přesně známka garantuje a znamená nebo si to zjistit na webu.

Loga nezávislých certifikačních organizací pro přírodní a biokosmetiku:

Jak už jsem nakousla, tak můžete vybírat z přírodních, organických či veganských kosmetik.

Organická kosmetika – Musí mít nejméně 95% organických ingrediencí, které jsou pěstovány bez pesticidů, chemických hnojiv a těžkých kovů. Používá recyklovatelné ekologické obaly a rostlinná barviva. Poznáte je podle štítků: ECO-CERT, BIOCOS, NATURE-PROGRES.

Přírodní kosmetika – Obsahuje přírodní složky, ale může obsahovat i další chemikálie (konzervanty pro lepší strukturu). Podmínky pro pěstovány těchto složek ovšem nejsou přísně regulovány (pesticidy, hnojiva,..). Např. levná přírodní kosmetika může obsahovat i stopy pesticidů. Pamatujte, že přírodní kosmetika neznamená ekologická.

Veganská kosmetika – Neobsahuje živočišné složky (propolis, kolagen, med, lanolin,..) a má certifikát VEGAN. Při výrobě produktu nejsou použity žádné geneticky modifikované organismy (GMO), ale můžou se tam nacházet chemické složky jako např. PEG-7, SLS, SLES,..

Na závěr bych pro vás měla shrnutí, na co je potřeba se nejdříve zaměřit, než si půjdete koupit ten svůj hydratační krém.

ODPOVĚZTE SI NA OTÁZKY:)

1. Je moje pleť suchá, normální, smíšená nebo mastná?

2. Trpím nějakým problémem na pleti?

3. Jaký problém na pleti chci momentálně řešit?

4. Chci investovat do kvalitního hydratačního krému?

5. Kolik si můžu dovolit investovat měsíčně do krému?

6. Jaká kosmetika se mnou nejvíce rezonuje: organická, přírodní či veganská?

7. Posledním krokem je koupě hydratačního krému.

Nezapomeňte!

Hydratace v podobě krému je jen jedním krokem v péči o pleť, byť tím závěrečným. K tomu abyste docílily spokojené a zářivé pleti je zapotřebí kroků více.

Je potřeba se zaměřit na konkrétní kroky v péči o pleť, na spánek, relaxaci, jídlo a pitný režim.  Proto vám doporučuji můj eBook UKOČÍRUJ SVOJI PLEŤ, kde se podíváme na 9 nejběžnějších problému a jak na ně.

Mějte se krásně, Zuzka

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *