Baňkování právem patří mezi stěžejní omlazující techniky. Bývá hodně využívané při masážích zad a jiných části těla. Ovšem stává se také stále více populárnější v oblasti péče o zralou pleť. Pokud nechceš podstupovat invazivní zákroky, tak vyzkoušej tuto přirozenou cestu, která ti dokáže zajistit příjemné výsledky.
Vzpomínám si, jak jsem poprvé zkoušela baňkování a nemotorně jsem se snažila masírovat, abych docílila liftingového efektu. Naštěstí jsem si při masírování neudělala modřinky, ale červená jsem byla dost a zamaskovat to na druhý den make-upem byl nadlidský úkol.
Po masáži by měl být obličej jemně narůžovělý, jelikož v pokožce dochází k většímu prokrvení, ale rozhodně by neměl mít výraznou červenou barvu. To by znamenalo, že jsi tlačila hodně na pokožku. Zbarvení ti vždy prozradí, jaký podtlak tam vzniká. Proto bys měla masírovat vždy s citem a s ohledem na svůj stav pleti.
V tomto článku ti prozradím, co všechno tento starověký rituál, inspirovaný tradiční čínskou medicínou, dokáže. Také ti řeknu, jak začít, když jsi začátečník, a co od masáže můžeš čekat. Pokud se chceš naučit konkrétní postup na lymfatickou masáž baňkou, tak tudy.
SPOLEČNĚ MRKNEME POD POKLIČKU
Možná, že už máš nějaké povědomí o tom, jak funguje kůže. Kůže se skládá ze tří vrstev – pokožka, škára a podkožní vazivo. Jako jediná se sama regeneruje a obnovuje. Obnova trvá 28 dní a s přibývajícím věkem se doba obnovy prodlužuje.
Pleť je odrazem toho, jak s ní zacházíš, a co vše dáváš do svého těla. Podle vzhledu, barvy a struktury ti prozradí, v jaké je zrovna kondici. Můžeš na ní vidět stupeň únavy, výši dehydratace, míru stresu či mnoho jiných faktorů. Svaly na obličeji jsou s pokožkou plně srostlé. A jak vitální máme svaly a vazy, tak vitální je naše pleť.
Baňkování obličeje výrazně zlepšuje prokrvení pokožky, čímž dochází k samoléčebným procesům. Pravidelnost masáží ti zajistí živý vzhled a zdravý lesk pokožky. Naopak zabrání tomu, aby byla pokožka matná, suchá a drsná.

JAKOU BAŇKU ZVOLIT A CO OD NÍ ČEKAT
K baňkování obličeje se používají buď baňky silikonové se skleněnou hlavicí nebo silikonové kónické jehlany. Pokud začínáš, tak doporučuji silikonové jehlany. Je s nimi lehčí manipulace a vytvářejí menší podtlak, čímž si zajistíš lepší bezpečnost. Ale neboj, účinek na pleti i tak poznáš.
Všechny druhy baněk fungují na principu podtlaku, který vzniká v baňce při stlačení a přiložení na pokožku. Na pokožce se to projeví tak, že se pod baňkou rozšíří cévky, ve kterých se zrychlí průtok krve. Tím se aktivují podkožní vlákna a pokožka se lépe regeneruje. Díky tomu se také přivádí do pokožky více kyslíku a lépe a rychleji se odvádějí toxiny.
Ovšem musíš dát pozor, abys na baňku netlačila, ale spíše ji odtahovala od kůže. Protože velkým podtlakem si můžeš způsobit červenání, které jen tak nezmizí. Je také důležité nenechávat baňku na jednom místě více než 2 vteřiny, jinak ti hrozí modřinky. Pokud budeš dodržovat postup, tak ti masáž nabídne skvělé benefity.
BENEFITY PRAVIDELNÉHO BAŇKOVÁNÍ
- Aktivuje cirkulaci krve pro lepší regeneraci
- Vyhladí a zjemní vrásky
- Vyřeší pigmentové skvrny a popraskané žilky
- Zpevní a zlepší kvalitu kvalitu kůže
- Posiluje imunitu a příznivě ovlivňuje lymfatický systém
Pravidelné baňkování ti dokáže ve tváři ubrat více než pár let. Je to úžasná technika, která spojuje dávné znalosti s potřebami moderní doby – bezpečně, efektivně a přirozeně.
KDY, JAK ČASTO A JAK DLOUHO
Tuto masáž bych určitě zařadila do tvé večerní rutiny, jelikož baňkování podobně jako masáž Gua-shou ,,otevírá energetické brány” – působí až ve spodních vrstvách kůže a nějakou dobu trvá, než se pokožka uzavře. Je potřeba pokožku chránit před vnějšími vlivy a dopřát ji potřebnou regeneraci, kterou může získat jenom přes noc.

Baňkování obličeje patří mezi intenzivní ošetření, proto ho doporučuji zařadit optimálně 2x do týdne. Ovšem vždy vezmi v potaz svou pleť a především, v jaké je zrovna kondici.
Ze začátku bych volila spíše kratší interval masáže. Bohatě budou stačit 3 minuty, po dvou až třech týdnech bych masáž prodloužila na 5 minut. Po získání zkušeností a citu při masáži můžeš klidně masáž protáhnout na 10-15 minut.
NIKDY MASÁŽ NEPROVÁDĚJ
Pokud máš bradavice, vystupující znaménka či puchýřky, otevřené rány na obličeji, trpíš dermatitidou nebo horečnatým onemocněním. Také, pokud máš méně, než 6 měsíců od výplně či aplikace kyselin. Užíváš-li léky na ředění krve nebo trpíš poruchami srážlivosti krve, měla by ses baňkování vyhnout.
Vyhni se silným a nevysvětlitelným otokům. Nádory, tumory a cysty se v žádném případě baňkovat nesmí. Žlázy se taky nikdy nebaňkují, v našem případě to je štítná žláza, která je uprostřed krku pod hrtanem. Vždy prováděj masáž jenom po stranách krku.
Pokud trpíš rosaceou (růžovkou), je na místě dávat pozor a postižená místa nebaňkovat. Protože touto technikou vzniká v pleti prokrvení a podporuješ tak pleť k většímu červenání, čímž je výskyt pupínků vyšší. Zaměřila bych se jen na masáž dekoltu, krku a případně na bradu a čelo, pokud nejsou tato místa postižená rosaceou.
Z vlastní zkušeností mám ověřeno, že pokud trpíš rosaceou v 1. stupni, tak můžeš baňkovat celý obličej, ale pouze 1x týdně. Ze začátku použij malou baňku a po měsíci zhodnoť, jak na tom tvoje pleť je. Pokud postižená místa působí pořád stejně, tak můžeš zkusit masáž velkou baňkou. Kdyby se na pleti objevilo zhoršení, tak masáž baňkou vynechej a nahraď ji obličejovou jógou.
LYMFATICKÁ MASÁŽ BAŇKOU
Nejdříve si pleť umyješ čistícím produktem, osušíš, použiješ olej podle tvého typu pleti a můžeš se pustit do baňkování. Začínáš aktivováním lymfy, kdy velkou baňkou obtáhneš po stranách krk, vždy pojedeš 2 tahy za sebou a nezapomeň vynechat středovou část krku, kde se nachází ohryzek.
Důležité: Po každém masážním tahu baňku vytřepej, zbavíš se tak ,,nabraných nečistot”.
Následně velkou baňkou pojedeš od brady pod ucho a dolů ke klíční kosti. Poté od koutku úst k uchu, pod ucho a tahem přes krk dolů ke klíční kosti. Další tah pojedeš od křídla nosu k uchu, pod ucho a přes krk dolů ke klíční kosti. Celé čelo si projedeš tím, že začneš od kořene nosu a táhneš baňku k vlasům.
Po velké baňce následuje malá baňka, kterou projedeš všechny lymfatické dráhy obličeje. Pokud chceš mít 100% jistotu, že budeš masírovat správně, a chceš svoji pleť dostat do kondice, tak určitě mrkni na můj kurz———- , kde tě to naučím.
Po masáži si obličej znovu umyj čistícím produktem nebo otři teplým vlhkým ručníkem. Poté pokračuj ve své normální večerní rutině – sérum, oční krém a hydratační krém.

VÝBĚR OLEJE NA TVOJI PLEŤ
Kvalita je důležitá, a proto se zaměř na oleje lisované za studena. Na všechny typy pleti doporučuji olej pupalkový, arganový, šípkový nebo olej z granátového jablka.
Suchá pleť si vychutná olivový, mandlový, kokosový či avokádový olej. Naopak mastná pleť bude nadšená z jojobového, ricinového nebo hroznového oleje. Na citlivou a podrážděnou pokožku můžeš použít rybízový, brutnákový nebo konopný olej.
Na závěr bych ti chtěla doporučit, abys jakékoliv masáže nebrala jako povinnost, nýbrž jako svůj vědomý rituál krásy a odpočinku😊

Jsem průvodkyně vědomé ženské krásy a inspiruji ženy, jak pečovat o svou pleť každý den tak, aby zářila, a to každém věku. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu. Pro ženy, které se chtějí zbavit vrásek, pytlů pod očima a spadlých víček, věnuji ZDARMA eBook Oční okolí v kondici. Ženám, které chtějí dosáhnout zářivé pleti, potlačit vrásky a povadlé kontury, doporučuji mrknout na kurz Klíčové návyky pro zářivou pleť, kde vám prozradím 21 návyků, které vám změní pleť i život.