Možná jsi už slyšela o Gua-She, tradiční čínské masážní technice, která se zaměřuje především na tělo, kde si tzv. vyškrabáváním můžeš ulevit od bolesti či zánětu. Ovšem v dnešní době získává stále větší oblibu v péči o pleť. Je jednou z omlazujících technik, díky níž jsou vrásky méně patrné, vyrovnává se tón pleti, mizí pigmentové skvrny a žilky, a váčky či kruhy pod očima nemají šanci.
Pokožka se krásně prokrví a získá svěží a pevnější vzhled. Pokud je masáž prováděna správně, tak výsledky jsou patrné ihned. Pár minut po masáži můžeš ještě vidět narůžovělou pokožku po dráhách Gua-shi. Také je cítit příjemné teplo doprovázené pnutím, které se během pár desítek minut promění v celkové uvolnění pleti.
Určitě doporučuji masáž Gua-shu kombinovat s jinými omlazujícími technikami, jako obličejovou jógou, baňkováním či tejpováním. Zajistíš si tak výraznější účinek na pleť, podpoříš její pevnost, elasticitu a dosáhneš zdravějšího a mladistvějšího vzhledu.

Díky určité technice a znalosti reflexních zón si obnovíš funkci lymfy, dochází k lepší detoxikaci a hloubkové stimulaci tkáně. Věř mi, že Gua-sha se rychle stane tvým oblíbeným pomocníkem při domácí rutině.
Sama využívám tuto techniku asi druhým rokem a můžu říct, že mi krásně zpestřila paletu pomocníčků při udržení pevnosti a pružnosti pleti. Aby tvá cesta byla příjemná, tak tě nejdříve seznámím s určitými tipy, které ti pomohou zvládnout správnou techniku, vyhnout se častým chybám a dosáhnout co nejlepších výsledků.
Nejprve ti poradím, jak si máš vybrat tu pravou Gua-shu. Gua-sha se vyrábí z hladkého polodrahokamu a můžeš ji nejčastěji koupit ve tvaru připomínajícím srdce. Je vyrobena z růženínu, křemene, černého či zeleného jadeitu.
- Růženín - je pověstný svými energetickými účinky, pomáhá snížit stres a napětí, perfektně se hodí na podrážděnou a problematickou pleť, ale je vhodný pro všechny typy pleti.
- Křemen - má jemný a zklidňující účinek, dokáže rozzářit tvoji přirozenou krásu a přinést dobrou náladu, skvěle se hodí na normální a smíšenou pleť.
- Černý jadeit - přináší zklidnění a rovnováhu, má skvělé čisticí účinky a působí proti zánětům, proto je vhodný na citlivou a mastnou pleť.
- Zelený jadeit - značí harmonii a rovnováhu, zklidňuje nejen tělo, ale i mysl a perfektně působí proti nečistotám a otokům.
Na začátek to nepřeháněj s četnosti masáží, bohatě bude stačit 2x týdně masáž pomocí Gua-shi, kterou bys měla doplňovat obličejovou jógou. Po měsíci můžeš interval snížit, a to na 1x týdně. Tuto hloubkovou masáž bych zařadila do večerních rituálů, kdy ve tvé pokožce budou během spánku doznívat impulsy, díky nimž získáš pro svou pleť ještě větší benefity.
První tahy můžou být poněkud váhavé, zvláště když si nebudeš jistá, jaký tlak máš na pokožku vyvinout. Začínej s jemnějšími tahy, celkově o 3 minutách, poté můžeš minuty masáže přidávat, ale nepřekračuj 10 minut. Vždy to bude záležet na tom, jakou máš pleť. Pokud tvoje pleť např. trpí pupínky a máš spíše problematickou pleť, tak se raději drž dolní časové hranice.
NIKDY MASÁŽ NEPROVÁDĚJ
Pokud máš aknózní pleť, která je pokryta hnisajícími komedony a ucpanými cystami. Také pokud trpíš nějakou formou dermatitidy či rosaceou v pokročilé fázi. Při masáži je třeba se vyvarovat poranění kůže, zánětů a vyčnívajících znamének. Když máš horečnaté onemocnění nebo trpíš na časté modřiny nebo máš silné a nevysvětlitelné otoky anebo lícní implantáty, tak se masážím Gua-shou vyhni.
Masáž vždy prováděj na vyčištěné pleti. Takže nejdříve si pleť umyješ čisticím produktem, osušíš, požiješ olej a můžeš masírovat. Důležité také je, aby sis vždy po masáži znovu umyla obličej, nebo pleť otřela teplým vlhkým ručníkem. Obličej je po masáží pokryt odpadními látkami, které byly vytaženy na povrch. Po umytí obličeje pokračuj ve své normální večerní rutině – sérum, oční krém a hydratační krém.
Ještě než se pustíme do ukázky masáže Gua-shou, tak si musíš zvolit ten správný olej. Kvalita je důležitá, a proto se zaměř na oleje lisované za studena. Na všechny typy pleti doporučuji olej papulkový, arganový, šípkový nebo olej z granátového jablka.
Suchá pleť si vychutná olivový, mandlový, kokosový či avokádový olej. Naopak mastná pleť bude nadšená z jojobového, ricinového nebo hroznového oleje. Na citlivou a podrážděnou pokožku můžeš použít rybízový, brutnákový nebo konopný olej.
A teď je čas si pustit video, ve kterém ti ukážu jednu z technik masáže s pomocí Gua-shi😊
Masáž s Gua-shou (video 6 minut):
Krásný den, Zuzka

Jsem průvodkyně vědomé ženské krásy a inspiruji ženy, jak pečovat o svou pleť každý den tak, aby zářila, a to každém věku. Více o mně si můžete přečíst v mém příběhu. Pro ženy, které se chtějí zbavit vrásek, pytlů pod očima a spadlých víček, věnuji ZDARMA eBook Oční okolí v kondici. Ženám, které chtějí dosáhnout zářivé pleti, potlačit vrásky a povadlé kontury, doporučuji mrknout na kurz Klíčové návyky pro zářivou pleť, kde vám prozradím 21 návyků, které vám změní pleť i život.